Loading...

Swimming & Diving

Swimming & Diving2024-07-10T17:33:06+00:00

2023-24 NLL Boys Swimming Standings

Buckeye Division
SchoolsNLL Swimming Championships
1. Anthony Wayne315
2. Perrysburg304
3. Findlay262
4. Northview140
5. Whitmer114
Cardinal Division
SchoolsNLL Swimming Championships
1. Fremont Ross366
2. Southview222
3. Bowling Green217
4. Napoleon171
5. Clay159
6. Springfield18

2023-24 NLL Girls Swimming Standings

Buckeye Division
SchoolsNLL Swimming Championships
1. Anthony Wayne335
2. Perrysburg283
3. Northview272
4. Findlay189
5. Whitmer69
Cardinal Division
SchoolsNLL Swimming Championships
1. Fremont Ross345
2. Napoleon288
3. Bowling Green249
4. Southview127
5. Springfield99
6. Clay61

NLL Boys Swimming Historical Standings

NLL Boys Swimming All-League Teams:
Buckeye Division: 2024
Cardinal Division: 2024

NLL Boys Swimming Championships:
Buckeye Division: 2024
Cardinal Division: 2024

NLL Girls Swimming Historical Standings

NLL Girls Swimming All-League Teams:
Buckeye Division: 2024
Cardinal Division: 2024

NLL Girls Swimming Championships:
Buckeye Division: 2024
Cardinal Division: 2024

All-Time NLL Boys Swimming Team Results through 2024

SchoolNLL ChampionshipsNLL Buckeye ChampsNLL Buckeye Co-ChampsNLL Cardinal ChampsNLL Cardinal Co-ChampsNLL ChampsNLL Co-Champs
Napoleon7000070
Perrysburg4000040
Southview3000030
Anthony Wayne2100010
Northview1000010
Fremont Ross1001000
Bowling Green0000000
Clay0000000
Findlay0000000
Springfield0000000
Whitmer0000000
* former league members

All-Time NLL Girls Swimming Team Results through 2024

SchoolNLL ChampionshipsNLL Buckeye ChampsNLL Buckeye Co-ChampsNLL Cardinal ChampsNLL Cardinal Co-ChampsNLL ChampsNLL Co-Champs
Perrysburg8000080
Napoleon6000060
Anthony Wayne2100010
Southview1000010
Fremont Ross1001000
Bowling Green0000000
Clay0000000
Findlay0000000
Northview0000000
Springfield0000000
Whitmer0000000

NLL Swimming & Diving News & Scores

2023-24 NLL Boys Swimming & Diving All-League Teams – Buckeye Division

NLL Buckeye Division Co-Coach of the Year: Jason Chomic – Findlay
NLL Buckeye Division Co-Coach of the Year: Dave Stannert – Perrysburg

1st Team (1st Place)
200 Yard Medley Relay: Perrysburg (Parker Bucko (9)/Ewan Fisher (12)/Seth Merriman (12)/Braden Poland (12))
200 Yard Freestyle: Ewan Fisher – Perrysburg – 12
200 Yard IM: Parker Bucko – Perrysburg – 9
50 Yard Freestyle: Jarrett Jenkins – Anthony Wayne – 11
1 Meter Diving: Trevor Madigan – Perrysburg – 10
100 Yard Butterfly: Jake Best – Findlay – 10
100 Yard Freestyle: Max Crooks – Northview – 11
500 Yard Freestyle: Ewan Fisher – Perrysburg – 12
200 Yard Freestyle Relay: Anthony Wayne (Jarrett Jenkins (11)/Logan Bublick (11)/Aaron He (12)/Orry Farrington (12))
100 Yard Backstroke: Parker Bucko – Perrysburg – 9
100 Yard Breaststroke: Seth Merriman – Perrysburg – 12
400 Yard Freestyle Relay: Perrysburg (Parker Bucko (9)/Seth Merriman (12)/Fernando Garcia (12)/Ewan Fisher (12))

2nd Team (2nd Place)
200 Yard Medley Relay: Anthony Wayne (Max Gottschalk (10)/Caleb Grubbs (12)/James Hardern (11)/Orry Farrington (12))
200 Yard Freestyle: Max Gottschalk – Anthony Wayne – 10
200 Yard IM: Aaron He – Anthony Wayne – 12
50 Yard Freestyle: Zane Sturdevant – Whitmer – 10
1 Meter Diving: Brian Guthrie – Findlay – 11
100 Yard Butterfly: Caleb Grubbs – Anthony Wayne – 12
100 Yard Freestyle: Jarrett Jenkins – Anthony Wayne – 11
500 Yard Freestyle: Logan Bublick – Anthony Wayne – 11
200 Yard Freestyle Relay: Findlay (Sam Dolan (11)/Nicholas Kasiborski (10)/Itsuki Hatano (9)/Jake Best (10))
100 Yard Backstroke: Fernando Garcia – Perrysburg – 12
100 Yard Breaststroke: Aaron He – Anthony Wayne – 12
400 Yard Freestyle Relay: Anthony Wayne (Jarrett Jenkins (11)/Logan Bublick (11)/Aaron He (12)/Max Gottschalk (10))

February 26th, 2024|Categories: Anthony Wayne, Buckeye Division, Findlay, NLL, Northview, Perrysburg, Scores, Swimming Boys, Whitmer|Tags: |

2023-24 NLL Boys Swimming & Diving All-League Teams – Cardinal Division

NLL Cardinal Division Coach of the Year: Gary Layne – Bowling Green

1st Team (1st Place)
200 Yard Medley Relay: Fremont Ross (Evan Beardmore (12)/Quentin O’Brien (12)/Logan Garza (9)/Robert Rich (11))
200 Yard Freestyle: Eliot Haitonic (12) Fremont Ross
200 Yard IM: Keegan Freeworth (11) Southview
50 Yard Freestyle: Evan Beardmore (12) Fremont Ross
1 Meter Diving: Xavier Fortier (9) Napoleon
100 Yard Butterfly: Alex Xu (12) Bowling Green
100 Yard Freestyle: Evan Beardmore (12) Fremont Ross
500 Yard Freestyle: Eliot Haitonic (12) Fremont Ross
200 Yard Freestyle Relay: Fremont Ross (Evan Beardmore (12)/Logan Garza (9)/Quentin O’Brien (12)/Eliot Haitonic (12))
100 Yard Backstroke: Nicholas Flowers (11) Napoleon
100 Yard Breaststroke: Logan Garza (9) Fremont Ross
400 Yard Freestyle Relay: Fremont Ross (Robert Rich (11)/Logan Garza (9)/Parker Brown (11)/Eliot Haitonic (12))

2nd Team (2nd Place)
200 Yard Medley Relay: Southview (Alex White (11)/Keegan Freeworth (11)/Carson Altman (11)/Ethan Rozek (10))
200 Yard Freestyle: Alex White (11) Southview
200 Yard IM: Quentin O’Brien (12) Fremont Ross
50 Yard Freestyle: Robert Rich (11) Fremont Ross
1 Meter Diving: Luke Tucker (11) Southview
100 Yard Butterfly: Logan Garza (9) Fremont Ross
100 Yard Freestyle: Robert Rich (11) Fremont Ross
500 Yard Freestyle: Alex White (11) Southview
200 Yard Freestyle Relay: Bowling Green (Colin Sargent (11)/Alex Xu (12)/Carter Hamilton (9)/Aiden Hildebrand (12))
100 Yard Backstroke: Alex Xu (12) Bowling Green
100 Yard Breaststroke: Carson Altman (11) Southview
400 Yard Freestyle Relay: Southview (Ethan Rozek (10)/Alex White (11)/Carson Altman (11)/Keegan Freeworth (11))

February 26th, 2024|Categories: Bowling Green, Cardinal Division, Clay, Fremont Ross, Napoleon, NLL, Scores, Southview, Springfield, Swimming Boys|Tags: |

2023-24 NLL Girls Swimming & Diving All-League Teams – Buckeye Division

NLL Buckeye Division Coach of the Year: Hollis Williams – Northview

1st Team (1st Place)
200 Yard Medley Relay: Perrysburg (Sylvia Freeman (12)/Paige Burkey (9)/Maggie Merriman (12)/Claire Gerken (11))
200 Yard Freestyle: Claire Kemmere (11) Findlay
200 Yard IM: Mallory Syrek (10) Anthony Wayne
50 Yard Freestyle: Taylor Hudson (12) Findlay
1 Meter Diving: Caitlyn Konoff (10) Northview
100 Yard Butterfly: Paige Burkey (9) Perrysburg
100 Yard Freestyle: Claire Gerken (11) Perrysburg
500 Yard Freestyle: Claire Kemmere (11) Findlay
200 Yard Freestyle Relay: Anthony Wayne (Kate Hildebrand (11)/Colleen Hildebrand (10)/Mallory Syrek (10)/Fiona Freeman (12))
100 Yard Backstroke: Paige Burkey (9) Perrysburg
100 Yard Breaststroke: Mallory Syrek (10) Anthony Wayne
400 Yard Freestyle Relay: Perrysburg (Paige Burkey (9)/Claire Gerken (11)/Katherine Cromly (11)/Natalie Sanders (11))

2nd Team (2nd Place)
200 Yard Medley Relay: Anthony Wayne (Cami Crandell (10)/Tess Bublick (9)/Riley Heath (9)/Summer Link (12))
200 Yard Freestyle: Natalie Sanders (11) Perrysburg
200 Yard IM: Maggie Merriman (12) Perrysburg
50 Yard Freestyle: Claire Gerken (11) Perrysburg
1 Meter Diving: Gillian Yoder (12) Anthony Wayne
100 Yard Butterfly: Cami Crandell (10) Anthony Wayne
100 Yard Freestyle: Colleen Hildebrand (10) Anthony Wayne
500 Yard Freestyle: Natalie Sanders (11) Perrysburg
200 Yard Freestyle Relay: Findlay (Claire Kemmere (11)/Ava Weissling (12)/Taylor Hudson (12)/Chayse Wolke (12))
100 Yard Backstroke: Taylor Hudson (12) Findlay
100 Yard Breaststroke: Riley Heath (9) Anthony Wayne
400 Yard Freestyle Relay: Anthony Wayne (Kate Hildebrand (11)/Mallory Syrek (10)/Colleen Hildebrand (10)/Fiona Freeman (12))

February 26th, 2024|Categories: Anthony Wayne, Buckeye Division, Findlay, NLL, Northview, Perrysburg, Scores, Swimming Girls, Whitmer|Tags: |

2023-24 NLL Girls Swimming & Diving All-League Teams – Cardinal Division

NLL Cardinal Division Co-Coach of the Year: Gary Layne – Bowling Green
NLL Cardinal Division Co-Coach of the Year: Denise Brown – Napoleon

1st Team (1st Place)
200 Yard Medley Relay: Fremont Ross (Channing Stevenson (12)/Megan Evans (12)/Kayla Lewis (11)/Kamryn Krieger (11))
200 Yard Freestyle: Ela Ostrowski (12) Bowling Green
200 Yard IM: Megan Evans (12) Fremont Ross
50 Yard Freestyle: Channing Stevenson (12) Fremont Ross
1 Meter Diving: Mara Cashman (12) Napoleon
100 Yard Butterfly: Brenna Beadle (12) Southview
100 Yard Freestyle: Channing Stevenson (12) Fremont Ross
500 Yard Freestyle: Ela Ostrowski (12) Bowling Green
200 Yard Freestyle Relay: Fremont Ross (Kamryn Krieger (11)/Layla Mendoza (9)/Megan Evans (12)/Channing Stevenson (12))
100 Yard Backstroke: Virginia Dabrunz (12) Fremont Ross
100 Yard Breaststroke: Maggie Layne (12) Bowling Green
400 Yard Freestyle Relay: Bowling Green (Maggie Layne (12)/Alayna Mahan (9)/Ela Ostrowski (12)/Ella Billiot (12))

2nd Team (2nd Place)
200 Yard Medley Relay: Napoleon (Hannah Nagel (11)/Mackenzie Spring (10)/Alaina Gerken (10)/Peyton Burill (10))
200 Yard Freestyle: Layla Mendoza (9) Fremont Ross
200 Yard IM: Maggie Layne (12) Bowling Green
50 Yard Freestyle: Hannah Nagel (11) Napoleon
1 Meter Diving: Ella Borstelman (10) Napoleon
100 Yard Butterfly: Aubrey Pfotenhauer (10) Fremont Ross
100 Yard Freestyle: Hannah Nagel (11) Napoleon
500 Yard Freestyle: Mackenzie Spring (10) Napoleon
200 Yard Freestyle Relay: Bowling Green (Maggie Layne (12)/Alayna Mahan (9)/Ela Ostrowski (12)/Melanie Long (10))
100 Yard Backstroke: Layla Mendoza (9) Fremont Ross
100 Yard Breaststroke: Megan Evans (12) Fremont Ross
400 Yard Freestyle Relay: Napoleon (Mackenzie Spring (10)/Alaina Gerken (10)/Peyton Burill (10)/Hannah Nagel (11))

February 26th, 2024|Categories: Bowling Green, Cardinal Division, Clay, Fremont Ross, Napoleon, NLL, Scores, Southview, Springfield, Swimming Girls|Tags: |

School Team Pictures & Rosters

Go to Top